چادر مسافرتی ضد آب و سرما

چادر مسافرتی ضد آب و سرما

چادر مسافرتی ضد آب و سرما

کمپینگ فقط یک فعالیت تابستانی نیست. اگر شما عاشق کمپینگ هستید، دمای پایین و هوای سرد مانعی برای ماجراجویی‌های شما در فضای باز نخواهد بود. تنها چیزی که برای ادامه راه نیاز دارید، ابزار مناسبی مانند یک چادر مسافرتی ضد آب و سرما است.

چادر مسافرتی ضد آب و سرما که گاهی اوقات به آنها چادرهای 4 فصل یا چادرهای تمام فصل گفته می شود، در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند.

اگرچه برخی از این چادرهای مسافرتی ضد آب و سرما دارای عایق اضافی هستند، اما بخش عمده ای از کار گرم نگه داشتن شما استفاده از کیسه خواب است. با این اوصاف، چادر مسافرتی ضد آب و سرما متفاوت هستند زیرا بسیاری از آنها می توانند باری از برف را تحمل کنند، ضد آب باشند و در بادهای شدید صاف بمانند.

آیا چادرها ضد آب هستند؟

در اینجا به این سوال پاسخ می دهیم که آیا چادرها ضد آب هستند؟

اکثر چادرها این روزها با ادعای ضد آب بودن همراه هستند – اما همه چادرهای “ضد آب” یکسان نیستند. در واقع، برای بحث، هیچ چیز با این همه زیپ و درز نمی تواند 100٪ ضد آب باشد. در عوض، بیشتر چادرها به درجات مختلف در برابر آب مقاوم هستند و تفاوت وجود دارد.

پس آیا چادرها ضد آب هستند؟

رتبه بندی ضد آب

ساده ترین راه برای بررسی سطح مقاومت چادر خود در برابر آب، رتبه بندی ضد آب است که به مقدار سر هیدرواستاتیک (HH) پارچه چادر اشاره دارد. فشاری که آب می‌تواند از پارچه عبور کند را بر حسب میلی‌متر اندازه‌گیری می‌کند و می‌تواند بین 1000 تا 10000 میلی‌متر باشد. 1000میلی متر کمترین درجه ای است که برای مقاوم در برابر آب در نظر گرفته می شود. فراتر از آن، هرچه امتیاز بالاتر باشد، چادر در کاهش نفوذ آب و محافظت از شما در برابر باران بهتر خواهد بود.

پارچه

چادرها اغلب از نایلون و پلی استر، پارچه های سبک و مقرون به صرفه ساخته می شوند که به طور طبیعی ضد آب یا مقاوم در برابر آب نیستند که دو نوع رایج آن وجود دارد: پلی اورتان و سیلیکون.

بیشتر بخوانید:  چادر ماشین

اولی، پلی اورتان، مقاومت در برابر آب را ارائه می دهد اما می تواند توسط اشعه ماوراء بنفش آسیب ببیند و بنابراین نیاز به استفاده مجدد منظم دارد. علاوه بر این، اگر در یک بارندگی مداوم گرفتار شوید، این پوشش همچنان به آب اجازه می دهد تا پارچه را خیس کند.

از طرف دیگر، سیلیکون یک پوشش مقاوم در برابر آب است که طول عمر بیشتری نسبت به پلی اورتان دارد، بنابراین باید به آن توجه کرد. با این حال، بسیاری از تولید کنندگان از مخلوط هر دو در چادر خود استفاده می کنند.

جالب اینجاست که پارچه چادر برزنتی دارای خاصیت آب گریز طبیعی است و می توان آن را برای تقویت یک پناهگاه بسیار مقاوم در برابر آب استفاده کرد.

در حالی که مقاومت پارچه در برابر آب به محافظت کلی ارائه شده توسط چادر کمک می کند، این تنها عامل نیست. بیایید نگاهی به درزها و دوخت بیندازیم.

درزها

درزها و دوخت هر دو نقطه آسیب پذیری در هر چادری هستند، اما در کنار هم نگه داشتن سرپناه شما، به ویژه در شرایط نامساعد، اهمیت حیاتی دارند. هر بخیه در چادر شما در واقع یک سوراخ کوچک است.  آریابرزنت به عنوان تولیدکننده چادر باکیفیت، به همین دلیل دوخت را به حداقل می‌رساند یا از درزها به همراه دوخت برای از بین بردن نشتی استفاده می‌کنند.

اولی، درزهای چسبانده شده، می بینید که سازندگان چادر، نوارهای تخصصی را روی دوخت گرم کرده و ذوب می کنند تا مانند یک سد عمل کند و جلوی ورود آب از بین بخیه ها را بگیرد. به طور مشابه، برخی از تولیدکنندگان درزها را با درزگیر و چسب تخصصی می‌بندند.

روش دوم دو تکه پارچه را از طریق گرما و فشار در حین ساخت به هم متصل می کند و اساساً ساخت یکپارچه بدون هیچ شکاف یا سوراخی را تضمین می کند. به این درزهای جوش داده می گویند. ثالثاً، درزها را می توان به هم دوخت، اما در قسمت بیرونی چادر معکوس کرد تا کمتر در معرض آب قرار گیرند.

بیشتر بخوانید:  برزنت کانتینری

بررسی چادر مسافرتی ضد آب و سرما

چادری که ضد آب است، چین های آن را با پلی یورتان پوشانده اند و درزها را چسبانده اند تا از نفوذ آب به داخل آن جلوگیری شود.  در چادرها همچنین از درجه بندی ضد آب استفاده می کنند تا سطح قابلیت ضد آب بودن آنها را دریابند.

چگونه چک کنیم که چادر شما ضد آب است؟

برای این کار شما می توانید چادر خود را به حیاط منزل خود ببرید. سپس چادر خود را باز کنید، لوله شلنگ را بیرون بیاورید و درزها را کاملاً خیس کنید. و سپس قسمت های زیر چادر خود را بررسی کنید:

  • درزها

بررسی کنید که آیا آب می تواند به جایی که پارچه چادر به هم دوخته شده است وارد شود. از داخل چادر باید بتوانید متوجه شوید که دوخت ضد آب است یا خیر. فراموش نکنید که ضامن ها را نیز بررسی کنید. آنها نیز باید به درستی مهر و موم شوند، در غیر این صورت ممکن است نفوذ آب وجود داشته باشد.

  • جوانب

درها مناطق مشکل ساز بالقوه هستند و اگر باز بماند اجازه ورود آب را می دهند. یک چادر با طراحی خوب باید بتواند آب را از پارچه دور نگه دارد.

  • سر هیدرواستاتیک

HH یا سر هیدرواستاتیک میزان ضد آب بودن پارچه چادر شما را اندازه گیری می کند. در حالی که چادرهای پایه تنها دارای 2000 میلی متر HH هستند و برای استفاده در شرایط آب و هوایی معمولی تا خفیف مناسب هستند، آنها در هنگام بارندگی شدید عملکرد خوبی نخواهند داشت. حتی با چادرهایی که HH بالاتری دارند، اگر درزها به خوبی چسبانده نشده باشند، باز هم نشتی وجود خواهد داشت.

  • دوخت

هر بخیه در اصل یک سوراخ است. بخیه ها را به دقت بررسی کنید. طرح های چادر با کیفیت خوب اقداماتی مانند همپوشانی مواد و کاهش میزان دوخت را برای کاهش منابع احتمالی نشتی انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *